Копірайтинг українською

Чому ЦА «жінки від 18 до 65» — це не ЦА

А ви часто запитуєте себе: «А кому ж я продаю свій продукт / послугу?». Чи добре ви знаєте тих людей, які у вас купують? Що вони відчувають, коли читають тексти на сайті мого продукту?

 • Чим вони живуть?
 • Про що вони думають?
 • Що їх турбує?
 • Які у них інтереси?

І ще 1000 питань, які часто залишаються без відповідей.

Якщо ви співпрацювали з діджитал-підрядниками (замовляли тексти для сайту, обговорювали дизайн, задумувалися над просуванням, СММ тощо), то у вас, мабуть, просили портрет цільової аудиторії.

Можливо, довго і ґрунтовно проводили інтерв’ю, щоб детально про всі дізнатися. Якщо ви цього ще не робили, то в майбутньому однозначно будете. Чому? Бо ефективно працювати без аналізу ЦА неможливо. Хочете, щоб ваш продукт купували? Дізнайтеся, чим живуть ваші клієнти.

Навіщо так заморочуватися?


Деякі думають, що вистачить мінімум інформації: стать, вік, місто або країна проживання. Але це не так. Пояснимо на прикладі. Є в нас герой Василь, який продає розсаду для помідорів. Що він знає про своїх клієнтів?

Це дорослі жінки. Часто приходять пенсіонерки. Усе. Він раненько прокидається, йде на ринок і продає розсаду. Щоб виростити її, він витрачає багато сил і часу. Йому подобається це робити, але також він хоче, щоб це приносило дохід. З ранку до вечора Василь стоїть на ринку з розсадою.

Чи купують у нього? Іноді купують, але частіше — ні. Одного разу поруч з Василем на ринку з’явилася Надія. Вона продавала дорожче, ніж Василь. Але чомусь до неї приїжджали навіть з іншого кінця міста за кущами і розсадою.

Чому так? Чи не відьма ж вона? Ні. Надія просто дуже любила розмовляти і постійно запитувала щось у своїх клієнтів. Вони і самі були не проти поговорити. А в потрібний момент Надія продавала.

 • Надю, привіт. Знову ось за твоїми помідорами приїхала.
 • Тітко Олю, як ви там? Михайло дістає? Знову на дачу тікаєте? Скільки ж там у вас місця, що ви все садите і садите.
 • Та сил вже немаю. Тільки на дачі і рятуюся від його буркотливості. Ех, хороша ти Надя. Добра. Прийду, поговорю з тобою і аж легше на душі. А багато розсади ще? Я до тебе завтра подругу Світланку відправлю. У нас дачі поруч. Веселіше разом буде працювати. За помідорами — тільки до тебе! Я вже порадила всім сусідам.
 • Спасибі, тітко Олю. Нехай приїжджає, відкладу їй.

Так за розмовами Надія і дізнавалася про своїх покупців. Продажі були регулярними.

Яка мораль історії? Знайте, чим живе ваша ЦА, що їй болить, що турбує, чого хоче, що дарує їй відчуття радості. А потім “грайте на цьому”: говоріть про свій продукт так, щоб він розв’язував проблему ЦА. Але це повинна бути правда. За вигадки ніхто платити не буде.

Навіщо ще знати свою ЦА?


 • Щоб продумати і підготувати унікальну торгівельну пропозицію та відрізнятися від інших компаній на ринку.
 • Щоб зменшити витрати на рекламу. Ви будете знати, на яких майданчиках шукати клієнтів. Зможете налаштувати рекламу на потрібний сегмент, а не витрачати гроші даремно.
 • Щоб підібрати маркетингові інструменти, які використовуються при написанні контенту для сайту.
 • Щоб підвищити лояльність ваших клієнтів.
 • Щоб зробити бренд улюбленим і впізнаваним.
 • Щоб розв’язувати проблеми клієнтів і підвищувати продажі.

Як мені дізнатися, хто моя ЦА?


Є кілька варіантів. Наприклад, самостійно. Читати форуми, серфити сайти, аналізувати конкурентів, робити опитування, регулярно постити тести, просити заповнити анкети, закликати відповідати на питання в соцмережах. Але тут важливо розуміти психологію, розбиратися в маркетингу і навіть трохи володіти навичками НЛП.

А можна зробити по-іншому: делегувати і довірити все спеціалісту. Наприклад, ви хочете створити сайт. Коли копірайтер буде писати вам статті на замовлення, то допоможе проаналізувати цільову. У форматі приємної розмови ви дізнаєтеся багато нового про своїх клієнтів. Готуйтеся до того, що кілька разів навіть вигукнете: «Чому я раніше цього не помічав?». Повірте, це дуже цікавий досвід.

Або ви хочете розвивати особистий бренд і вам потрібен копірайтер, який буде писати тексти для вашого блогу і тексти для соцмереж. Тут можна повністю довірити фахівцеві, але хоча б декілька слів розповісти про клієнтів і підписників. А він уже сам напише портрети вашої цільової.

Висновок


Якщо ви все ще вважаєте, що ваша цільова — це «жінки від 18 до 65», то не дивуйтеся, що реклама не приносить результатів. Якщо ви хочете, щоб ваш продукт купували — варто дізнатися все про клієнтів. І не забувайте про те, що ваш продукт повинен бути красиво упакований. Не в буквальному значенні.

Його потрібно красиво описати. Якщо хочете створювати сайт, вести блог чи особисту сторінку — замовляйте написання статей. Також ви можете купити статтю для сайту. Але цей варіант не настільки ефективний.
Made on
Tilda